Jak odróżnić nóż tokarski prawy od lewego? 0
Jak odróżnić nóż tokarski prawy od lewego?

Jak odróżnić nóż tokarski prawy od lewego?

Noże tokarskie to niezbędniki, bez których precyzyjna obróbka materiałów, takich jak metal czy drewno, po prostu nie byłaby możliwa. Noże do toczenia ogólnego, toczenia kształtowego, wytaczania… ich odmian jest naprawdę dużo. Jeden z podziałów obejmuje też noże prawostronne i lewostronne. Kluczowe pytanie brzmi, jak je odróżnić? Przeczytaj!

Spis treści:

  1. Jakie noże tokarskie wiodą prym na rynku?
  2. Nóż tokarski lewy a prawy
  3. Noże tokarskie prawe a lewe – o czym trzeba pamiętać?

Jakie noże tokarskie wiodą prym na rynku?

Noże tokarskie, służące do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu, oferują szeroki zakres prac. Dlatego istnieje wiele różnych rodzajów noży tokarskich, a ich wybór zależy od rodzaju materiału, który jest obrabiany oraz od konkretnej operacji i typu pracy.

Przykładowe rodzaje noży tokarskich to:

  • Noże tokarskie do toczenia – operacja toczenia polega na obracaniu obrabianego przedmiotu wokół własnej osi, a noże tokarskie usuwają materiał z obrabianego przedmiotu. W ten sposób formują określone kształty.
  • Noże do wytaczania (wytyczaki) – służą do obróbki materiałów w celu uzyskania wytaczanych otworów lub wgłębień.

Na rynku są też dostępne noże składane i monolityczne – te drugie powstają z połączonego trzonka i ostrza ze stałą płytką skrawającą. Trzeci podział obejmuje natomiast noże lewostronne i prawostronne. Zaraz dowiesz się, jakie są między nimi różnice!

Nóż tokarski lewy a prawy

Noże tokarskie lewostronne są skonstruowane tak, że główna krawędź skrawająca znajduje się po stronie kciuka lewej dłoni. Natomiast noże tokarskie prawostronne mają górną krawędź po stronie kciuka prawej dłoni.

To już naprowadza nas na to, w jaki sposób odróżnić te noże tokarskie. Zasada obserwacji z przyłożoną dłonią jest kluczowym kryterium, co wygląda następująco:

Nóż prawy

  • Główna krawędź skrawająca znajduje się po stronie kciuka prawej dłoni.
  • Przy obserwacji zamocowanego noża na obrabiarce w pozycji pracy, nóż prawy skrawa materiał przy toczeniu wzdłużnym od prawej strony ku lewej.

Nóż lewy

  • Główna krawędź skrawająca znajduje się po stronie kciuka lewej dłoni.
  • Przy obserwacji zamocowanego noża na obrabiarce w pozycji pracy, nóż lewy skrawa materiał przy toczeniu wzdłużnym od strony lewej ku prawej.

jak odróżnić nóż tokarski prawy od lewego

Noże tokarskie prawe a lewe – o czym trzeba pamiętać?

To lokalizacja głównej krawędzi skrawającej względem dłoni jest kluczowa, żeby odróżnić nóż tokarski lewy a prawy. Tak więc podział noży tokarskich jest naprawdę różnorodny. W naszej ofercie znajdziesz różne typy noży, zależnie od oczekiwań, więc z łatwością dopasujesz je do własnej pracy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium