Jak uzbroić maszynę CNC? 0
Jak uzbroić maszynę CNC?

Planując zakup maszyny CNC należy uwzględnić koszt jej uzbrojenia do pracy.  Zakres uzbrojenia zależy od rodzaju maszyny. A więc co powinien zawierać optymalny pakiet narzędzi i uzbrojenia?

Pierwsze uzbrojenie tokarki CNC

 • Podstawowy zestaw oprawek stałych do noży tokarskich jak również oprawki stałe do instalacji wytaczaków, tulejki redukcyjne, oprawka do gwintowania oraz wiercenia, oprawka pod listwę do przecinania.
 • Opcjonalnie oprawki napędzane w przypadku kiedy maszyna posiada możliwość napędzania narzędzi, tulejki redukcyjne.
 • Kieł obrotowy, szczęki twarde oraz szczęki miękkie lub w przypadku tokarki z podajnikiem pręta szybki uchwyt tulejowy wraz z tulejami.
 • Podstawowy zestaw noży tokarskich oraz wytaczaków na płytkę VB lub VC do profilowania, na płytkę WN lub CN do szybkiego usunięcia nadwyżek materiału, nóż do rowkowania, listwa do przecinania, noże do gwintowania wewnętrznego i zewnętrznego.
 • Opcjonalnie przypadku oprawek napędzanych, kilka frezów.

Pierwsze uzbrojenie frezarki CNC (centrum obróbczego)

 • Imadło - a najlepiej dwa identyczne - oraz zestaw łapek montażowych w przypadku detali, których nie można zamocować w imadle.
 • Zestaw podkładek równoległych.
 • Oprawki frezarskie typu ER, tulejki redukcyjne ER, oprawki frezarskie typu Weldon, oprawki zabierakowe do montażu głowic frezarskich, oprawki frezarskie typu POWER MILLING w przypadku użycia głowic trzpieniowych typu HIGH FEED.
 • Oprawki hydrauliczne w przypadku gdy chcemy uzyskać najlepsze mocowanie narzędzi.
 • Oprawki wiertarskie najlepiej bez kluczykowe gdy potrzebujemy szybkiej wymiany wierteł.
 • Oprawki do gwintowania SYNCHRO lub do gwintowania z kompensacją osiową.
 • Kilka głowic frezarskich płytkowych, do planowania fi 50 lub fi 63 mm, wybierania kieszeni fi 16, fi 25 czy fi 32 mm w zależności od detali jakie planujemy obrabiać.
 • Zestaw wierteł zawierający wiertła pod gwintowniki, zestaw podstawowych gwintowników skrętnych oraz prostych.
 • Kilka podstawowych frezów monolitycznych węglikowych do różnych materiałów, stali węglowej, nierdzewnej oraz do metali nieżelaznych.

Przed doborem narzędzi i osprzętu do uzbrojenia maszyny należy się zastanowić nad tym jaki materiał będziemy obrabiać oraz jakiej jakości obróbkę chcemy uzyskać. Czy maszyna będzie wykonywać obróbkę zgrubną czy obróbkę wykończeniową i będzie nam zależeć na uzyskaniu jak najlepszych powierzchni oraz dokładności. Pozwoli to na dobranie optymalnych mocowań oraz właściwych płytek czy narzędzi monolitycznych - do danych parametrów jakie chcemy uzyskać.

Należy z wyprzedzeniem zaplanować uzbrojenie maszyny tak aby wdrożenie maszyny do pracy przebiegało w najkrótszym czasie, żeby start produkcji nie wydłużał się, a wybór narzędzi być optymalny dla posiadanego już parku maszynowego i stosowanych rozwiązań. Warto wziąć pod uwagę, że na niektóre narzędzia np. oprawki napędzane będziemy musieli poczekać nawet kilka tygodni.

Pakiety narzędzi dla obrabiarek

Przy zakupie maszyny marki TBI oferujemy  pakiety narzędzi w postaci vouchera rozliczanego w cenie urządzenia. Pakiety narzędzi dobierane są w ramach dystrybuowanych marek TBI Tools (TBI Tools premium, YG1, Tungaloy, Taegutec, M.T. Marchetti, Mitsubishi, JG Tools, Korloy, Hitachi oraz wielu innych). Klienci korzystający z vouchera maja gwarantowany najwyższy pułap rabatów, który przypisywany jest im automatycznie do przyszłych zakupów.

O tym jak w TBI realizujemy voucher narzędziowy dowiesz się z tego artykułu.

Uzbrajamy również maszyny innych producentów w dwóch rozwiązaniach:

 • rozliczając na bieżąco dostarczane narzędzia i wystawiając faktury w miarę realizowanych dostaw
 • wystawiamy jedną zbiorczą fakturę VAT za usługę wdrożenia detalu lub za pakiet narzędzi.

Zakup narzędzi w formie pakietu może być sfinansowany leasingiem korzystając z usługi Lease link z automatycznym procesem weryfikacji zdolności kredytowej klienta.

Wdrożenie detalu do produkcji

Voucher narzędziowy jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku wdrażania nowego detalu, wymagającego opracowania technologii obróbki. W tym przypadku przy zamówieniu pakietu minimalnego wdrożenie technologii obróbki jest przeprowadzane przez nas bez kosztowo.

Jak działa voucher narzędziowy?

Na wykorzystanie vouchera Klient ma czas przez 3 miesiące od daty jego uruchomienia. W ramach dobranych narzędzi standardowych można dokonywać wymiany.  Warunkiem wymiany jest zwrot w oryginalnym opakowaniu, natomiast asortyment narzędzi specjalnych, specyficznych zamienników lub narzędzi sprowadzanych na życzenie klienta nie podlega zwrotowi.

Decydując się na narzędzia marki TBI Tools, dajemy możliwość porównania różnych opcji i narzędzi dostępnych na rynku. Pod uwagę bierzemy funkcjonalność, elastyczność oraz integrację z istniejącymi u Klienta rozwiązaniami. Wspólnie analizując Twoje potrzeby, znajdujemy najlepsze rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium