
Frezowanie High Feed narzędziami płytkowymi staje coraz bardziej popularne ze względu na szybkie usuwanie materiału i doskonałą wydajność obróbki. Kluczową cechą tych narzędzi jest generowanie cienkich wiórów, co przekłada się na mniejsze obciążenie narzędzia. Aby to osiągnąć, konieczne było zmniejszenie grubości usuwanego materiału Ap. Jednakże, jak wpływa to na ogólną wydajność procesu obróbki?
Ewolucja Technologii High Feed
W celu zwiększenia wydajności zwiększono prędkości posuwu. Osiągnięto to poprzez zastosowanie negatywnych płytek z pozytywnym kątem natarcia. Pozytywny kąt natarcia oraz mały kąt przystawienia płytki mają również za zadanie łagodzić pracę narzędzia. Stosuje się również zmodyfikowane gniazda płytki, czyli zwiększenie powierzchni kontaktu płytki z narzędziem, aby zapobiec wyrwaniu płytki z narzędzia a co za tym idzie brak potrzeby stosowania dodatkowych docisków. Zauważono również, że przy skrawaniu z dużymi posuwami następuje silne zużycie – ścieranie boków płytki a w dalszej perspektywie uszkodzenie tylnych krawędzi skrawających. Stąd wielu producentów tego typu narzędzi zwiększyło grubość płytki nawet o 25%, aby zapobiec temu zjawisku i w pełni wykorzystać wszystkie krawędzie płytki. W celu polepszenia ewakuacji wiórów z okolicy skrawania zostały również zaprojektowane inaczej niż dotychczas łamacze wiórów.
Różnorodność zastosowań narzędzi High Feed
Właściwości narzędzi skrawających typu High Feed otwierają drzwi do wykorzystania narzędzi o niewielkich średnicach (16 mm do 80 mm) oraz dużych wysięgach sięgających nawet 200 mm. Dodatkowo można je efektywnie stosować na starszych maszynach o mniejszych mocach i większym stopniu zużycia. Pozwalają również na optymalizację gospodarki narzędziowej poprzez wiele strategii obróbczych, jakie daje jedno narzędzie tego typu. Jest to między innymi możliwość frezowania powierzchni, kształtów, interpolacji helikalnej, śrubowej oraz rampy.
Zastosowanie narzędzi składanych High Feed w praktyce
Narzędzia składane typu High Feed to nie tylko zaawansowane metody obróbki materiałów, które charakteryzują się wysokimi posuwami podczas frezowania. Ta technologia znajduje także zastosowanie w tokarstwie, oferując różnorodne narzędzia od kilku renomowanych marek. Warto jednak zaznaczyć, że jest to mniej powszechna praktyka w porównaniu do frezowania z dużymi posuwami. Wykorzystuje się ją głównie do obróbki dużych detali o znacznych średnicach i wysokiej wytrzymałości. W przypadku toczenia z dużym posuwem siła oporowa w kierunku promieniowym jest zazwyczaj mniejsza niż siła od posuwu w kierunku osiowym. Dlatego też technologia ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w obróbce walców o dużych średnicach, skórowaniu na dużych tokarkach CNC oraz obróbce odlewów na pionowych tokarkach CNC.