Programowanie frezowania gwintu

FREZOWANIE GWINTÓW

Aby prawidłowo zaprogramować maszynę CNC do frezowania gwintu, potrzebujemy użyć następujących G-kodów, funkcji M oraz odpowiednich parametrów:

G00 - Szybki posuw

Przejazdy do wymiany narzędzi, przejazdy nad materiałem, ogólnie wszędzie tam gdzie nie ma ryzyka kolizji na ruchu szybkim, należy tej komendy używać, bo to ty jako programista jesteś odpowiedzialny za rozpisanie programu w ten sposób aby trwał on jak najkrócej.

G01 - Interpolacja liniowa

Za pomocą tego kodu obrabiamy linie proste, kąty, fazy.

Aby ruch roboczy miał miejsce należy podać współrzędne końcowe ruchu oraz posuw z jakim narzędzie ma się poruszać. W przypadku tokarki podaje się  mm/obrót np F0,3, na frezarce mm/min np F200.

czytaj całość »
Obróbka dużych otworów o średnicy od 90 mm
Obróbka dużych otworów o średnicy od 90 mm

Problemem była obróbka detalu, który posiadał otwory o średnicy fi 90 mm. Otwory zostały wykonane poprzez wypalanie gazowe i na ich powierzchni powstała tzw. zadra. Wpływało to negatywnie na proces obróbki, stwarzało niestabilne warunki i skutkowało szybkim zużyciem płytki.

Rozwiązaniem było zastosowanie narzędzia do wytaczania marki D’Andrea oraz płytek skrawających YG-1. Za pomocą jednej operacji udało się uzyskać otwór o średnicy 102 mm (12 mm różnicy) oraz o głębokości 200 mm.

czytaj całość »
Jak rozszyfrować symbol noża tokarskiego?
Jak rozszyfrować symbol noża tokarskiego?

Noże tokarskie składane jak sama nazwa wskazuje, składają się z trzonka oraz płytki wymiennej. Jak już wspominałem w poprzednim artykule, występuje kilka mocowań płytki w oprawce noża tokarskiego. Noże tokarskie składane są wydajnymi narzędziami ze względu na możliwość wymiany samej płytki - ostrza noża, bez konieczności wymiany całego narzędzia jak w przypadku stałek ze stali szybkotnącej lub noży z wlutowaną płytką.

Wymiary jak i kształty noży tokarskich są znormalizowane co czyni je łatwymi do odczytania kodami.

Rozszyfrowanie oznaczenia przykładowego noża tokarskiego do obróbki zewnętrznej wygląda następująco:

czytaj całość »
Systemy mocowań płytkek tokarskich oraz ich oznaczenia wg ISO
Systemy mocowań płytkek tokarskich oraz ich oznaczenia wg ISO

Noże tokarskie składane - oprawki tokarskie składane, są narzędziami przeznaczonymi do obróbki skrawaniem na tokarkach konwencjonalnych jak i tokarkach CNC. Główny ich podział wg zastosowania wygląda następująco:

  • noże do obróbki powierzchni zewnętrznych zgrubne i wykańczające,
  • noże, wytaczaki do obróbki powierzchni wewnętrznych zgrubne i wykańczające,
  • noże do nacinania, rowkowania oraz odcinania,
  • noże do nacinania gwintów.
czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium