
Noże tokarskie składane
W tokarkach CNC i automatach tokarskich stosuje się głównie noże składane, składające się z uchwytu, oprawki oraz ostrza czyli wymiennej płytki skrawającej. Na rynku występują również noże tokarskie monolityczne ze stali szybkotnącej stosowane coraz rzadziej, głównie w tokarkach konwencjonalnych. Noże składane są wydajniejsze ze względu na brak konieczności wymiany całego narzędzia, a jedynie płytki.
Rodzaje noży tokarskich
Główny ich podział wg zastosowania wygląda następująco:
- noże do obróbki powierzchni zewnętrznych zgrubne i wykańczające,
- noże, wytaczaki do obróbki powierzchni wewnętrznych zgrubne i wykańczające,
- noże do nacinania, rowkowania oraz odcinania,
- noże do nacinania gwintów.
Oznaczenia noży tokarskich ISO są znormalizowane i posiadają ściśle określone oznaczenie rodzaju zastosowanego sposobu mocowania płytki w nożu tokarskim.
Najpopularniejsze typy mocowań płytek tokarskich
TYP M
System ten jest jednym z najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w nożach tokarskich składanych. Mocuję on płytkę w gnieździe noża przy pomocy kołka, który dociska płytkę poprzez otwór oraz dużego docisku. Minusem tego rozwiązania jest jego cena, która jest nieco wyższa od innych rozwiązań oraz że nie można stosować go w małych narzędziach lub w otworach o małych średnicach. Z tego powodu stosowane jest raczej w nożach o większych gabarytach i przy obróbce zgrubnej ale można je z powodzeniem używać również przy obróbce wykończeniowej.
TYP P
Noże tokarskie z tym systemem przeznaczone są do obróbki zgrubnej. Płytka skrawająca jest mocowana do noża przy pomocy kołka dociskającego oraz czasami występuję również docisk od góry płytki. System ten przeznaczony jest dla płytek widiowych z otworem o kształcie kwadratowym, trójkątnym, rombowym.
TYP S
Mocowanie według tego systemu odbywa się poprzez śrubę mocującą, które przechodzi przez otwór płytki skrawającej przez co dociska ją w dół go gniazda noża. Stosowane są płytki skrawające jednostronne. Ze względu na prostotę wykonania są najkorzystniejszych cenach oraz są najpopularniejszym rozwiązaniem. Wykorzystywane są w nożach o niewielkich przekrojach nawet od 10×10 mm.
TYP C
Stosowane w nożach tokarskich składanych do obróbki zgrubnej (przy geometrii ujemnej ) oraz przy obróbce wykończeniowej (geometria dodatnia) i tylko w przypadku płytek bez otworowych. W tym mocowaniu płytka skrawająca dociśnięta jest od góry poprzez śrubę bezpośrednio lub w przypadku noży CTGPR pośredniczy w tym łamacz wióra. Mocowanie to stosowane jest już coraz rzadziej. Ten system mocowania był najpopularniejszy w Polsce za zasługą firmy Pafana. Na ten system są przeznaczone najpopularniejsze noże tokarskie do toczenia zgrubnego i wzdłużnego CTGPR. Posiadają one wymienny łamacz wióra dzięki któremu możemy regulować długość wióra poprzez stosowanie dłuższego łamacza lub krótszego. Pod łamaczem wióra z węglików spiekanych znajduje się właściwa płytka skrawająca TPUN 1102rr, 1103rr, 1603rr lub TPUN 2204rr a pod tą płytką - płytka podporowa.
Gdzie znajdziemy oznaczenie typu mocowania płytki
Oznaczenie typy mocowania jest pierwszą literą oznakowania noża tokarskiego. Przykładowo na nożu tokarskim o oznaczeniu MWLNR2020K08 pierwsza litera M oznacza, że w tym nożu zastosowano mocowanie TYP M.
Jak rozszyfrować cały symbol noża tokarskiego przeczytasz tutaj.