Nóz tokarski TU-SVJBR2020K16 Nóz tokarski TU-SVJBR2020K16
Producent: YG-1.
Cena: 367,77 zł (netto: 299,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Nóż tokarski lewy MWLNL2020K08 (WNMG 0804..) Nóż tokarski lewy MWLNL2020K08 (WNMG 0804..)
Producent: TBI TOOLS.
Cena: 134,97 zł (netto: 109,73 zł )
szt.
zobacz więcej
Nóż tokarski MGEVR2020-2 Nóż tokarski MGEVR2020-2
Producent: TBI TOOLS.
Cena: 241,65 zł (netto: 196,46 zł )
szt.
zobacz więcej
Nóż tokarski prawy MWLNR2020K08 (WNMG 0804..) Nóż tokarski prawy MWLNR2020K08 (WNMG 0804..)
Producent: TBI TOOLS.
Cena: 134,97 zł (netto: 109,73 zł )
szt.
zobacz więcej

Czym jest nóż tokarski?

Nóż tokarskinależy  do narzędzi z grupy skrawających, posiada jedno ostrze i stosowany jest w różnego rodzaju tokarkach. Za pomocą noży tokarskichmożna obrobić powierzchnie które najczęściej mają kształt bryły obrotowej. Narzędzie skrawa warstwy materiału i dokonuje obróbki wiórowej, aż do uzyskania pożądanego kształtu przedmiotu. Nóż tokarski służy do przetwarzania zarówno powierzchni zewnętrznych jak i wewnętrznych. Te procesy nazywane są kolejno toczeniem i wytaczaniem. Jeśli szukają Państwo odpowiedniego noża tokarskiego to zapraszamy do naszego sklepu TBI Tools.

Rodzaje noży tokarskich

Głównym podziałem noży tokarskich jest przystosowanie ich do konkretnej metody obróbki. Wyróżniamy więc trzy ich rodzaje w tej kategorii, pierwszym z nich są noże tokarskie punktowe. Mają one przeznaczenie ogólne i odpowiadają za obrabianie powierzchni przedmiotu za pomocą punktu czyli wierzchołka. Kolejnym rodzajem są noże tokarskie kształtowe, których ostrze obrabia powierzchnię przedmiotu, a ostatnim rodzajem w tej klasyfikacji są noże tokarskie obwiedniowe. Te noże kształtują powierzchnię przetaczając się po niej, jednak są one dość rzadko stosowane. Istnieje bardzo wiele rodzaj noży tokarskich w różnych kategoriach, przytoczone tutaj to bardzo mała ich część. 

Rodzaje płytki skrawającej

Płytka skrawająca może mieć różne kształty, poczynając od trójkątnych, przez kwadratowe po romboidalne z dużym lub małym kątem oraz okrągłe. W zależności od parametrów przystawienia krawędzi tnącej, wyróżniamy płytki skrawające ze wznosem dodatnim albo ujemnym, lub też zerowym czyli neutralnym. W oparciu o kąt ustawienia krawędzi pomocniczej- kappa, należy określić charakter naszej obróbki oraz sterowanie kierunkiem wióra. Głównie droższe płytki skrawające w nożach tokarskich  posiadają tzw. łamacz wióra, jest on rodzajem  krawędzi która ukształtowana jest w taki sposób, by uzyskać wiór łamany zamiast wstęgowego, który jest szkodliwy w procesie produkcji. 

O czym pamiętać przy wyborze noża?

Bardzo ważny  w wyborze ostrza jest jego  promień, im większy promień tym większy wiór możemy oderwać. Kąt przyłożenia ostrza pozwoli uzyskać pożądaną chropowatość obrabianej powierzchni. Przy wyborze odpowiedniego ostrza kierujmy się jednak informacjami zawartymi w katalogach, ponieważ istnieje bardzo wiele rodzajów ostrzy, oraz ich klasyfikacji a bardzo ważne jest odpowiednie jego dobranie. Pamiętajmy również o jakości,oraz materiałach z jakich wykonany jest dany nóż tokarski, odpowiednia próba materiałów ma wpływ na wydajność oraz efekty naszej pracy. W ofercie naszego sklepu TBI Tools posiadamy noże tokarskie o trzonku 20x20, czyli o przekroju 20x20 mm. Znajdziecie u nas Państwo nóż lewy oraz prawy do rowkowania, nóż tokarski prawy na płytki oraz nóż o kącie natarcia osiowym oraz promieniowym 0 stopni. Oferujemy noże własnej produkcji, ale również firmy YG-1. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu TBI Tools,  z pewnością znajdą Państwo coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium