Oprawka synchroniczna czy kompensacyjna?
Oprawka synchroniczna czy kompensacyjna?

Obecnie gwintowanie na frezarkach CNC to standard. Zazwyczaj są tak wyposażone, że można na bez problemu precyzyjnie ustawić prędkości obrotowe i posuwy jakie chcemy. Trzeba tylko pamiętać, że dzieje się to nieco inaczej niż w przypadku konwencjonalnych obrabiarek. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku gwintowania na maszynach CNC? Przede wszystkim trzeba uważać, aby podczas wycofywania gwintownika przy dużych prędkościach nie doszło do uszkodzenia gwintu lub gwintownika.  Ważne jest, aby gwintownik mógł szybko wykroić zarys gwintu bez szkód. Liczy się także dokładne precyzyjne odprowadzenie wióra i powolne skrawanie gwintu.

 

Wybór oprawki zależy od możliwości maszyny

Co prawda większość współczesnych maszyn CNC posiada zdolność synchronizowania obrotów wrzeciona do ruchu posuwowego dla określonego skoku gwintu. Nie można jednak zakładać, że na 100% wszystko pójdzie zgodnie z planem. Mimo najlepszego przystosowania, czasem zdarzają się rozbieżności między posuwam maszyny, a skokiem gwintownika - dlatego właśnie stosujemy specjalne oprawki.

 

Oprawki do gwintowania synchronicznego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obecnie większość frezarek posiada kompensację maszynową. Wtedy idealnie sprawdzą się oprawki „Synchro”. Mimo że zsynchronizowane cykle gwintowania są bardzo dokładne – zawsze lepiej użyć dobrze dopasowanej oprawki, aby chociażby przedłużyć żywotność gwintownika. Specjalne oprawki do gwintowania synchronicznego mogą także wpłynąć na lepszą jakość gwintu, czy skrócić czas przestoju maszyny – ponieważ wymiana gwintowników nie będzie konieczna tak często. Do zalet można też zaliczyć kompensację osiową ok. 0,5 mm czy fakt, że dostępne na rynku są wersje z wewnętrznym doprowadzeniem chłodziwa pod wysokim ciśnieniem – do 80 bar.

 

oprawka do gwintowaia synchronicznego

 

Oprawka kompensacyjna

Jest niezbędna przy procesie gwintowania, gdy maszyna nie ma możliwości synchronizacji na maszynie (co nie oznacza, że nie można jej stosować, jeśli maszyna ma takie możliwości – można tylko trzeba pamiętać, żeby wyłączyć tą funkcję).

Jej zadaniem jest zapobieganie temu, by gwint się nie wyrwał podczas wycofywania gwintownika z otworu oraz by gwintownik zdążył się w tym czasie wykręcić prawidłowo – nie uszkadzając się przy tym.

W tym typie oprawek bardzo często stosuje się wymienne zabieraki (w każdym z nich występuje inny gwint i gwintownik). Mają w sobie sprzęgło przeciążeniowe, które ma za zadanie zapobieganie uszkodzeniom gwintu lub gwintownika podczas ewentualnego zakleszczenia się gwintownika. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne – w razie awarii, jeśli operator nie zdąży wyłączyć maszyny w odpowiednim czasie – uszkodzi się tylko zabierak, a nie cała oprawka.

 

oprawka kompensacyjna

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium